Obilježen blagdan Tijelova u Desincu

01.06.2018. Jučerašnji blagdan Tijelova u župi Sv. Ivana Krstitelja Desinec obilježen i proslavljen dvjema misama i već tradicionalnom Tijelovskom procesijom do kapelice Sv. Vida

Četvrtak, 31. svibnja, 2018. Tijelovo je, blagdan Predragocjenog i Presvetog Tijela i Krvi Kristove. Već jutarnja misa u 9 sati u kapeli Sv. Florijana u Donjem Desincu okupila je podosta vjernika pretežito iz Donjeg Desinca i onih koji običavaju zarana kao i nedjeljom pohoditi hram božji i predati se mislima Svevišnjemu u svojoj molitvi i tišini. Podosta se i odjutrilo jer dan je ljetni već namaknuo temperaturu koja mi se moguće činila previsokom za to doba dana. Stječem dojam kao da je nedjelja, uglavnom poznata i draga lica koja dolaze na jutarnju misu u Donji Desinec. 

Naš župnik, velečasni Petar Ribarić, u svojim propovjedima kao i uvijek nadahnuto nedjeljama i blagdanima, danas predvodi misno slavlje te zajedno s nama vjernicima slavi svetkovinu Tijelova. Osjećaj je da smo svi zbliženi, da smo kao vjernički puk jedno tijelo i jedna duša, a kad se čovjek osvrne oko sebe, zapravo ima za vidjeti mnogo, mnogo toplih srdaca, sićušnih, sjajnih krijesnica te bezbroj toplih duša kojima se u njihovom fizičkom prisustvu u božjem hramu nadohvat ruke nudi i duhovna sloboda udisanja i upijanja snage Svevišnjega putem Njegovog Presvetog Tijela i Krvi. Ljudi su danas, neprestance u gibanju prema drugim ljudima, naizgled u percepciji svoje različitosti ipak slični, barem u vjerničkim prošnjama i zazivima, shvaćeni ili pak neshvaćeni, predmetom su divergentnih prosudbi okoline ili pojedinaca.  U tome nam istinski kao aksiom zapravo pomaže nadahnuta misao sv. Leopolda Bogdana Mandića „Nema čovjeka u kojemu bi bilo toliko blata, a da se u njemu ne bi našao barem jedan trenutak zlata“, a koja bi se imala za potrebu shvatiti i značiti da se kod čovjeka svakako mora znati cijeniti makar i samo jedno malo zrnce duhovne dobrote u punoj veličini i iskrenosti njegovih emocija, riječi i djela, a koje svojom snagom nadilazi, neutralizira i poništava sve što je naoko fizički vidljivo kao nečisto, blatno i loše.

Tijelovo kao blagdan koji se svetkuje prvi četvrtak nakon završenog uskrsnog vremena i blagdana Presvetog Trojstva, zapravo je spomen na Veliki četvrtak i na ustanovljenje Mise Večere Gospodnje na kojoj je ustanovljena i Euharistijska služba, kada je pod prilikama kruha i vina Gospodin Isus Krist svojim učenicima darovao svoje Tijelo i Krv kao potrebitu duhovnu hranu.
Večernja misa u 18 sati u župnoj crkvi Sv. Ivana Krstitelja u Gornjem Desincu, opet uz predvođenje velečasnog Ribarića,te uz mnoštvo vjernika i dragih mi prijatelja iz KUD-a Desinec. Uz orguljašku potporu gospodina Marija Kambića, pjevani dio mise već tradicionalno predvode članovi KUD-a Desinec posloženi na koru s obje strane orgulja..

Vrijeme ljetne sparine, i ove godine bez padalina, završetak mise te poslije misnog slavlja održana tradicionalna Tijelovska procesija do kapelice Sv. Vida. Dostojno, glazbeno i pjevano slavljenje i zahvaljivanje Bogu desinečkog vjerničkog puka u hodu i pokretu kojim se osnažuje jedinstvo i zajedništvo, kako svih nazočnih u procesiji tako i onih starijih, slabije pokretnih ljudi koji su ostali na molitvi u župnoj crkvi te njihovih ukućana i rodbine van naše župe.
Procesija se običava posložiti prema već ustaljenom rasporedu; na početku se nosi križ kojega s jedne strane „štiti“ zastava župe odnosno zastava Sv. Vida s druge strane. Potom slijede muškarci, limena glazba DVD-a Gornji Desinec, ovogodišnji prvopričesnici u bijelim haljinama i djeca sa košaricama latica cvijeća uz pratnju učiteljica (Petra Dugić, Snježana Dugić) te ministranti. Zatim slijedi „nebo“ kojega su ove godine nosili članovi KUD-a Desinec, obučeni u svečane muške narodne nošnje (Stjepan Jašek, Ivica Carević, Stjepan Puhar i Stjepan Galović), ispod kojeg je svećenik s „Presvetim“, nakon njih slijede hodajući pjevačice i pjevači u narodnim nošnjama iz našeg KUD-a koji predvode prigodne crkvene pjesme naizmjenično s limenom glazbom (Veselo braćo kliknimo, Spasitelju, dobri Isukrste, Kriste u tvoje ime, Do nebesa, Moj Isuse, Tebe Boga hvalimo, Divnoj dakle, Ne ostavi nas nigdar i već čuvena nezaobilazna Cesta. Još kao potpora pjevanju slijedi ženski vjernički puk te na kraju procesije bake i majke s malom djecom i svi ostali.

Procesija posjećuje četiri postaje kao prigodne oltare, koje su za tu prigodu ukrašene cvijećem, zelenilom i ručno vezenim tkanicama, pred kojima svećenik poslije Evanđelja te molitve vjernika s „Presvetim“ blagoslivlja prisutne vjernike. Tijekom procesije, put ispred „Presvetog“ posipavaju laticama cvijeća djevojčice prvopričesnice u bijelim haljinama te mala djeca s košaricama cvijeća.
Kao i na ostalim župskim događanjima, procesijama i misnim slavljima, i ovaj su put za Tijelovo veliku organizacijsku potporu dali članovi KUD-a Desinec obučeni u tradicionalne desinečke narodne nošnje.

Zahvala obiteljima Miletić, Frketić, Kišan, i Novosel za lijepo uređene postaje te svima onima koji su na bilo koji način pripomogli u proslavi svetkovine Tijelova i Tijelovske procesije u našem Desincu.
Posebna pak zahvala glavnom organizatoru, našem župniku, velikom čovjeku i dragom prijatelju, velečasnom Petru Ribariću.
Tekst i fotografije: Juraj Jurković

TAGOVI | Župa sv Ivana Krstitelja Desinec

Valid XHTML 1.1! Valid CSS!