Zandvoort: Mercedes suočena s financijskim ograničenjima, Norris pokazuje odlučnost

Everything we learned from F1's Dutch Grand Prix - The Race

Mercedes se suočava s financijskim izazovima

Na Velikoj nagradi Nizozemske u Zandvoortu, Mercedes se suočio s izazovima u održavanju koraka s razvojem svojih suparnika, posebno McLarena. Šef tima Toto Wolff izjavio je da tim nema dovoljno sredstava, odnosno dopuštenog iznosa pod ograničenjem troškova, kako bi pratio stopu nadogradnje McLarena.

Wolff je također istaknuo da su zbog problema s pouzdanošću izgubili između 50 i 100 bodova, što bi im osiguralo veću prednost. Unatoč tome, tim nastavlja provoditi svoj plan u skladu s financijskom realnošću. Moguće je da je Mercedes planirao ostvariti prednost u ranijem dijelu godine, što bi izgubljene bodove učinilo još značajnijima.

Norrisova odlučnost i napredak Honde

Vozač McLarena, Lando Norris, pokazao je značajan napredak u svojoj utrci, demonstrirajući veću odlučnost. Njegov potez pretjecanja Kimija Antonellija s vanjske strane u prvom zavoju na Velikoj nagradi Nizozemske istaknut je kao primjer njegove poboljšane samouvjerenosti. Šef tima McLaren, Andrea Stella, pohvalio je Norrisovu sposobnost da procijeni rizične situacije i povuče se kada je to potrebno, što ukazuje na zrelost u njegovom pristupu utrkama.

U međuvremenu, Honda je ostvarila napredak s nadogradnjama motora. Deveto mjesto Fernanda Alonsa na Velikoj nagradi Nizozemske pokazalo je poboljšanja koja su postigli i Aston Martin i Honda. Međutim, tim je svjestan da je ključno područje za daljnji napredak upravljivost motora. Problemi s upravljivošću motora, posebno pri ulasku u zavoje, otežavaju vozačima.

Honda je već radila na poboljšanjima u svojim postrojenjima u Sakuri, s prvim kalibracijskim podešavanjem uvedenim za kvalifikacije Velike nagrade Nizozemske. Daljnje promjene očekuju se za Monzu. Poboljšanja u upravljivosti motora ne samo da će olakšati život vozačima, već će i otključati više snage, što je ključno za procjenu stvarnog napretka najnovije specifikacije Honde.

Piastri se bori s tempom, Alpine i Racing Bulls u tijesnoj borbi

Oscar Piastri, unatoč tome što je dosljedna prijetnja Norrisu u jednom krugu, imao je izazovno iskustvo na Velikoj nagradi Nizozemske, završivši pola minute iza svog timskog kolege. Piastri je priznao da, iako je bolid bio brz na posljednje dvije staze, nije uspio izvući tempo iz njega. Istaknuo je da to nije prva utrka ove godine u kojoj se to dogodilo, s previše utrka u kojima je bio daleko od željenog tempa.

Alpine i Racing Bulls nalaze se u tijesnoj borbi za peto mjesto u prvenstvu. Alpine je na Hungaroringu pretekao Racing Bulls, a u smislu performansi zaostao je i za Audijem. Alpine se nadao da će nadogradnja u Zandvoortu, koja je bila dostupna samo za bolid Pierrea Gaslyja, promijeniti stvari. Gaslyjeve šanse za ponavljanje rezultata iz sprint utrke, gdje je osvojio bod, uništene su od strane Arvida Lindblada iz Racing Bullsa.

Lindblad je odigrao timsku igru, braneći se vrlo agresivno protiv Gaslyja, što je omogućilo Nicu Hulkenbergu iz Audija i Yukiju Tsunodi iz Racing Bullsa da prođu. To je ograničilo Gaslyja na osvajanje jednog boda za 10. mjesto. Između Racing Bullsa i Alpinea trenutno su samo tri boda razlike, a nadogradnja Alpinea sugerira da će u nadolazećim utrkama biti još mnogo tijesnih borbi.

U međuvremenu, sudar između Carlosa Sainza i Alexa Albona dogodio se u trenutku kada je utrka za Williams već bila razočaravajuća. Sainz je primijetio da je Williams tamo gdje su očekivali, prema začelju, brži samo od Cadillaca.

Everything we learned from F1's Dutch Grand Prix
Everything we learned from F1's Dutch Grand Prix Credit: the-race.com

Na Velikoj nagradi Nizozemske, Kimi Antonelli završio je drugi, a George Russell treći, osiguravajući dvostruko postolje za Mercedes. To je četvrto dvostruko postolje za tim ove sezone, a prvo od Velike nagrade Austrije u lipnju.

Mercedes' extraordinary F1 title fight claim
Mercedes' extraordinary F1 title fight claim Credit: the-race.com

Ovaj rezultat pomaže Mercedesu da poveća svoju prednost u poretku konstruktora na 87 bodova.

Mercedes contrast worsens Hamilton's team order frustration
Mercedes contrast worsens Hamilton's team order frustration Credit: the-race.com

Source: the-race.com

Sportski novinar. Prati nogomet i HNL, velika europska natjecanja te međunarodne sportske događaje.